Telefonipetturid

Telefonipetturid

See postitus tuleb teile kõikidele tasuta lugemiseks, et teaksite enda lähedasi hoiatada ning võimalusel ette valmistuda olukorraks, milleks me keegi valmis ei ole ning mis halvimal juhul võib lõppeda väga suure summa kaotusega – mul on lähedalt võtta näide, kus vanainimene andis petturitele ära väga suure summa sularaha. Mõtlesin, et jagan kogemust, et teaksite valmis olla.

Nägin täna sellist screeni ringlemas :

WhatsApp Image 2025 07 05 at 18.17.15 71b69e95
Aliikas: @herridfraud Insta stoori

Ehk see on täpselt nii, kuidas kirjeldatud on. AI häälega helistab teie nuttev lähisugulane ja on suremas-haiglas ning vajab kiirelt ja vältimatult abi. Psühholoogiline töötlemine on põhjalik ja viib teid vaimselt endast välja ning kaalul on lähedase elu. Kuidas käitute?

Võimalik, et sellele kõnele on eelnenud mõned kuud varem mõned kõned ja saadud “pakkumised”, et uurida teie lähedaste ringi ja saada teada nüansse, mis selles petukõnes väga olulist rolli mängivad. Petturid on selleks kõne hetkeks kaardistanud teie sugulaste ja sõprade sotsiaalmeediakontod ja lähiringi, võibolla isegi helistanud neile, et lindistada AI jaoks vajalikud hääletämbrid, teinud kindlaks mingi suhtlusmustrid. Tänapäevaste tehniliste võimaluste juures on mängumaa lai, kuidas saab kokku elutruu etenduse lähedasega juhtunud õnnetusest.

Ja siis palun kujutage ette vanemat generatsiooni, kes riigivõimu ja panka niivõrd ei usalda, eriti Idas, kus on enamikel raha kogutud sukasäärde ja koju, mitte pangakontodele. Räägime siin tuhandetest eurodest, elu säästudest. Ja tuhandetest vanainimestest – see on turg, millele ehitada üles oma petuskeem. See on väga tulus mängumaa.

Ei ole väga raske kaardistada selliste vanainimeste aadressid, vaadata üle kodumajade valvesüsteemid. Luua selline ahelreaktsioon, et ükski pettuses osalev osapool ei teaks teineteist, mi välistaks selle, et on võimalik neid pettureid hiljem tabada. Et viinapudeli või 20 eest toob keegi vanamees kellegi kodust autosse räti sisse peidetud rahapaki, aga ei teagi tegelikult, mis seal paki sees on, sest ta on vaid väike lüli kogu ahelast.

Lugege näiteks seda artiklit.

Petturid helistavad täiesti suvalistelt numbritelt ja need numbrid on ehtsad ning iga kord on see number ka erinev – kuidas see tehniliselt nii toimida saab – seda ma kahjuks ei tea ja see on ka kõige kurvem osa. Sest just tänu sellele pole neid võimalik ka tabada. Kui tuleb petukõne, siis on võimalik hiljem sellele numbrile tagasi helistada ja saab kätte täiesti suvalise inimese, kellel pole õrna aimugi, et just tema numbrilt helistatud kõne tõttu võis keegi saada suure kaotuse.

Ja nüüd kurb lugu päris elust.

St umbes kuu aega tagasi juhtunud lugu Ida-Virumaalt, kus vanainimene, kelle üks õde oli hirjuti surnud, sai kõne, et ta teine ja ainus elus olev õde on raskelt haavatud ja haiglas toimunud liiklusõnnetuse tõttu. Helistas AI genereeritud haavatu, kes oli nagu päris igas aspektis. Peale seda paanilist kõnet helistasid kohe ka nö haigla ja politseiametnik, kes rääkisid samamoodi vältimatust ravivajadusest ning rahast, mis selle jaoks vaja on.

Strateegia, millel kogu skeem püsib, on see, et nad ei lase kõnet ära panna ja paluvad olla terve olukorra ajal liinil – see välistab ka selle, et saaksid isegi oma sisemise kahtluse korral kellegagi suhelda ja uurida, kas see ikka on päris okei, mis toimub. Seega meie näite puhul otsiski vanainimene välja oma säästud ja käitus vastavalt juhistele, sest loomulikult ta hoolib oma lähedasest kui asi on kriitiline – peale pikalt kestnud psühholoogilist töötlemist, kus olid kasutusel kõikide lähiringi inimeste nimed ning detailid lihvitud ja paigas, andis ta üle suure summa raha.

Raha üleandmine toimus sularahas inimesele, kes petukõne tegijate legendi järgi oli tuttava tuttav – nimetati ka konkreetsed nimed, kes järgi tulemas on. Kuigi tegelikult oli tegemist täiesti suvalise inimesega, kes mingi väikese summa eest paluti pakki võtma ja üle andma. Teadlikult oli valitud maja, kus kaameraid ei ole. Seega ei saa seda mitte kuidagi ka tõestada, kes käis ning isikut kindlaks teha.

Need petturid ei ole amatöörid, neil on kogu toimimisahel vägagi läbi mõeldud. Peale kogu seda olukorda proovisin läbi kõik numbrid, kirjutasin KÜ juhatustele, et kaamerate pildid saada ning lõpetasin üsna kiirelt tupikus, kuna nad on profid ja teavad väga hästi, mida nad teevad.

Sain ühendust ka Eestisse registreeritud telefoninumbri omanikuga, kellelt see põhiline kõne tuli ning tegemist oli ühe ettevõtte juhiga, kes oli sarnase kogemuse saanud mõnda aega varem, kus talle helistas keegi telefonipettusega kuskilt kolmandalt numbrilt. Ehk siis kui mina talle helistasin, oli ta alguses minu suhtes väga skeptiline ning lõpuks tõdesime koos, et päris haige olukord, kus telefonioperaatorid ei saa sellist olukorda välistada ning petturid saavad tegutseda südamerahus.

Mu päris elu näite puhul andis murest murtud vanainimene petturitele kahes satsis üle 17 000 eurot ning seda tõenäoliselt mitte kuidagi tagasi ei saa. Kurb on siin see, et selle ajastu inimesed elavad väga säästlikult ja ei luba endale palju ja siis läbi sellise nõmeduse kaotavad oma suure vaevaga kogutud säästud. Väga kahju.

Mida saaks selliselt enda kaitseks ette võtta?

Ainus võimalus on lihtsalt olla valmis ning kuna kogu see etendus võib olla äärmiselt tõetruu, siis peate te kokku leppima oma lähedastega x kontrolliküsimuse, mis on nii random, et selle küsimise peale muidu ei tuleks.

Ning kuna võite kindlad olla, et nad on kaardistanud ära kõik teie lähiringi, siis olge valmis, et neid kõnesid võib veel tulla kui üks on õnnestunud või ebaõnnestunud ja siin on ka reaalselt ainus võimalus neid vahele võtta.

Ehk kõige suurem abi oleks topelttelefonist – sest nagu strateegia on, siis nad kõnet ära panna ei lase, aga hädavajalik oleks kahtluse korral KOHE saata SMS lähedasele või helistada politseisse ning kaasa mängida kuni raha üleandmiseni välja. See on reaalne ainus võimalik viis, kuidas nad päriselt vahele võtta. Seniks kuni keegi seda ei tee, on see üsna lollikindel skeem ja olgu see hoiatuseks, et võib juhtuda igaühega teist.

Ja kuigi vanainimeste manipuleerimine on oluliselt lihtsam, siis nagu eespool jagatud screenist lugeda võib, siis mõjub ühtviisi traumeerivalt ükskõik kellele meist ning emotsioonide ajel tehtud otsused ei ole alati kõige ratsionaalsemad.

Millise pettuse osaliseks oled langenud sina? Jaga hoiatavat lugu kommentaaris, et teised teaksid ettevaatlikumad olla.

PS! Ajakirjandusel ei luba selle postituse sisu kuidagi kopeerida või kasutada.

Jaga oma mõtet

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tere tulemast Villemi blogisse!

Kui elu oleks lõuend, oleks sel juba vähemalt kolmas kiht glitterit peal. Kui ma parasjagu ei tegele Villemi veebipoe mölluga, kasvatan väikeseid inimesi ja suuri ideid. See blogi siin segab elu, ettevõtluse ja suured unistused – oled oodatud kaasa elama. Pole õrna aimugi, kuhu see kõik välja viib!

Musid-kallid-paid,
Meeri-Mall, Villem.ee asutaja ja autor

Jälgi Villemit

Selle lehe sisu ei ole lubatud kopeerida.